Změny v oblasti pracovního práva pro rok 2025

20.6.2025

Změny v oblasti pracovního práva pro rok 2025

Od 1. června 2025 vstoupila v účinnost tzv. flexinovela zákoníku práce, která přináší řadu významných změn v oblasti pracovního práva. Změny se dotýkají jak zaměstnanců, tak zaměstnavatelů.

Jednou z nejvýznamnějších změn je nové nastavení běhu výpovědní doby. Dosud výpovědní doba začínala běžet vždy až od prvního dne následujícího měsíce po doručení výpovědi. Nově začne výpovědní doba plynout již ode dne doručení výpovědi druhé smluvní straně. Tato úprava zkracuje dobu nejistoty pro obě strany a lépe odpovídá běžné praxi.

Změny se týkají též zkušení doby, ta bude delší, avšak pružnější. U běžných zaměstnanců se prodlužuje ze 3 na 4 měsíce, u vedoucích pracovníků z 6 na 8 měsíců. Novela navíc umožňuje prodloužení zkušební doby dohodou. Nové nastavení dává oběma stranám více času pro ověření vzájemné spolupráce.

Další velkou změnou je možnost, aby rodič na rodičovské dovolené pracoval pro svého zaměstnavatele na základě jiného právního vztahu, například dohody o provedení práce nebo vedlejší pracovní smlouvy. Taková spolupráce byla dosud výrazně omezena. Tato změna usnadňuje rodičům návrat na pracovní trh, zajišťuje jim přivýdělek a umožňuje zaměstnavatelům zachovat kontakt s pracovníky.

Novela umožňuje zaměstnávat osoby od 14 let věku, za předpokladu souhlasu zákonného zástupce a splnění dalších podmínek. Tito mladiství budou moci vykonávat lehké práce a to až 35 hodin týdně. Zaměstnavatelé však musí zohlednit věk, vyspělost i povahu pracovní činnosti.   

Dále je zavedeno nové ustanovení, které se týká situace, kdy zaměstnanec obdrží výpověď nebo ukončí dohodou pracovní poměr z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Zaměstnanec má nadále nárok na jednorázovou náhradu ve výši dvanáctinásobku průměrné mzdy, avšak částka již nebude hrazena zaměstnavatelem, ale z pojistného plnění příslušné pojišťovny. Pro zaměstnavatele tak odpadá finanční zátěž, zatímco nárok zaměstnance zůstává zachován.

V neposlední řadě zákoník práce garantuje zaměstnanci celodenní pracovní volno při úmrtí blízké osoby, například manžela, partnera, rodiče. Doposud bylo volno poskytováno pouze na nezbytně nutnou dobu, nyní je jasně stanoveno jako celý den. Zaměstnanci mají nadále nárok na pracovní volno při vlastní svatbě, nově je ale výslovně stanoveno, že náhrada mzdy bude poskytnuta za den konání obřadu. Zaměstnanci, kteří dostanou výpověď z organizačních nebo zdravotních důvodů, nebo končí pracovní poměr dohodou, získají nárok na čtyři dny placeného volna na hledání nového zaměstnání, a navíc další dva dny na návštěvu úřadu práce. Pro případ, kdy je výpověď dána pro porušení pracovních povinností, omezí se nárok na dva dny neplaceného volna a jeden den na úřad práce.

Flexinovela zákoníku práce přináší řadu důležitých změn, které reagují na aktuální potřeby zaměstnanců i zaměstnavatelů, od větší flexibility a ochrany slabších skupin až po snížení administrativní a finanční zátěže firem.