Pravidla nejen nošení roušek od 1. září 2020

1.9.2020

Pravidla nejen nošení roušek od 1. září 2020

Jak je to s novými omezeními z důvodu prevence před Covid-19? Od 1. září 2020 trvá povinnost zakrytí dýchacích cest na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních nebo ve volebních místnostech. Dále je tato povinnost uložena ve všech vnitřních prostorách či akcích pořádaných uvnitř, které přesahují ve stejný čas počet 100 účastníků, výjimku mají přednášející a účinkující. Roušky je především nutno nosit při cestování veřejnou dopravou, dosud je bylo nutné nosit pouze v metru. Výjimku mají řidiči, kteří nebudou v přímém kontaktu s cestujícími.

Na základě mimořádného opatření MZČR jsou zakázány venkovní akce přesahující ve stejný čas 1 000 osob a vnitřní akce přesahující ve stejný čas 500 osob. Výjimkou jsou akce, venkovní či vnitřní, které se konají v prostorách umožňující rozdělení do sektorů. Nově je možné u akcí v prostorách, které budou překračovat účast 1 000 osob, využít zbývající prostor z 50 %. Například akce, která se bude konat ve sportovní hale pro 2 000 osob, bude moci být kapacitně zaplněna až 1 500 účastníky s tím, že hala musí být rozdělena do jednotlivých sektorů a v každém sektoru nepřesáhne kapacita 500 účastníků.

Obdobné omezení je i u venkovních akcí. Tam bude možnost obsadit např. stadion pro 5 000 účastníků až 3 000 účastníky s tím, že každý sektor musí být obsazen maximálně 1 000 osobami. Každý sektor bude mít oddělený vchod pro účastníky akce a mezi sektory musí být dodržován dvoumetrový odstup, to platí pro oba případy. Dále musí být mezi vystupujícími (moderátoři, zpěváci, sportovci, herci) a diváky dvoumetrový odstup, nebo je nutné, aby vystupující používali ochranné sklo.

Cílem těchto preventivních opatření je maximálně ochránit zranitelné občany, jako jsou zejména senioři či chronicky nemocní.